Bayram sabahı neden erkenden kalkarsınız? Uyandıktan sonra neler yaparsınız?

Bayram sabahı neden erkenden kalkarsınız? Uyandıktan sonra neler yaparsınız? • İlk bayramlaştığınız kişiler kimlerdir? Onlarla nasıl bayramlaşırsınız?

Bayram sabahı içimiz hep coşkuyla dolar. O güne özel yepyeni elbise, ayakkabı ve tokalar alınır. Birkaç gün öncesinde annelerimiz evde baklava, börek yaparak misafirlere ikram etmek için hazırlıklar yapar. Bayram sabahı sabah erkenden evin erkekleri sabah namazına gider. Onlar eve dönmeden önce kahvaltı sofrası hazırlanır. Bu nedenle erken kalkılır. Eve dönenlerle beraber sabah kahvaltısı yapılır. Eğer kurban bayramıysa Kurban kesimine gidilir. En yeni kıyafetleri giyilir. İlk bayramlaşma için büyüklerimizin elleri öpülür. Büyüklerimiz anne-baba başta olmak üzere varsa dede, nine, anane, babane olabilir. Onların bayramı kutlanır. Babam bizlere harçlık verir. Sonra akrabaları beklemeye başlarız.Bayramlaşma sırasında el öpmek bir gelenektir. Büyükler sırayla dizilir. Küçükler büyüklerin ellerinden öper. Büyükler küçüklere sarılır ve harçlık verirler.

 

Kurban bayramında da Ramazan Bayramı’nda da önemli olan bayramlaşmaktır. Bayramlaşma sırasında küs kişiler barışır, büyükler küçükleri affeder. Küçükler saygı ile büyüklerin ellerinden öperler. Bayramlaşırken hitap cümlesi olarak bayramın mübarek olsun kelimesi kullanılır. Bu dışarıda esnafla karşılaşıldığında bakkalda marketteki kimselerede söylenir. Özellikle bir cuma gününe denk gelmişse camiden çıkanlar birbirleriyle bayramlaşılır. Çok eski zamanlarda cami çıkışlarında özel bir bölüm ayrılmışsa bayram günlerinde cami çıkışında herkes bir araya gelir ve saatlerce bayramlaşma yapılırmış. Küçükler büyüklerin ellerinden öperlermiş şimdi bu gelenek çok sık bir şekilde yaşatılmasada yine de uygulanmaya çalışılmaktadır. Yalnızca aile içerisindeki bireylerle değil sokakta karşılaştığımız tanıdıklarımız ile komşularımızla da bayramlaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.